Галерии

Музички времеплов
  • 1925 - Роден пејачот и гитарист, прва рокенрол ѕвезда William John Clifton Haley, попознат како Bill Haley. Rock Around The Clock
  • 1957 - За првпат се среќаваат John Lennon и Paul McCartney. Lennon бил импресиониран од тоа како McCartney може да наштима гитара и од знаењето рокенрол стихови.
  • 1976 - Роден е раперот Curtis Jackson, попознат како 50 Cent. PIMP
  • 1917 - Роден е актерот и пејач Dean Martin (1956 UK & US No.1 'Memories Are Made Of This' и уште над 15 други британски топ 40 хитови).
  • 1971 - Умира пејачот и трубач Louis Armstrong. We Have All The Time In The World
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје