WMC 2006

Музички времеплов
  • 1989 - Alison Moyet се разведува со Malcolm Lee.
  • 1984 - Bob Marley & the Wailers започнуваат 12-неделен престој на првото место на британската албумска листа со компилацијата 'Legend', издадена по повор три годишнината од смртта на Marley.
  • 1952 - Родена е пејачката и моделка Grace Jones.
  • 1948 - Роден е Tom Scott, саксофонист во L.A. Express, а соработувал и со Joni Mitchell, Carole King, Steely Dan. Компонирал и музика за филмови и ТВ шоуа.
  • 1960 - Родена е Yasmin Evans, попзната како Yazz.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје