Музички времеплов


 • 2003 - John Mayer е на првото место на американската албумска листа со ‘Heavier Things.’
 • 1997 - LeAnn Rimes се искачува на првото место на американската албумска листа со 'You Light Up My Life Inspirational Songs'.
 • 1994 - Bobby Brown е вмешан е во престрелки додека бил во автомобил. Свршеникот на неговата сестра е убиен во инцидентот.
 • 1991 - Џез трубачот и композитор Miles Davis умира од пневмонија. Бил најголемо влијание во џез музиката.
 • 1980 - UK No.1 Police 'Don't Stand So Close To Me'
 • 1976 - A&M го тужат George Harrison со 6 милиони долари зашто 2 месеци го надминал крајниот рок за подготовка на новиот албум.
 • 1960 - Родена е Jennifer Rush (1985 UK No.1 'The Power Of Love').
 • 1953 - Роден е пејачот и текстописец Jim Diamond (UK No.1 'I Should Have Know Better').
 • 1938 - Роден е Benjmin Earl Nelson, односно Ben E King, дел од The Drifters и соло изведувач.
 • 1902 - Роден е ТВ водителот Ed Sullivan. Заслужен е за претставувањето на Beatles и на други британски изведувачи во САД преку своето шоу. 73 милиони гледачи го следеле дебито на Beatles во САД во неговото шоу.
Музички времеплов
 • 1938 - Роден е Benjmin Earl Nelson, односно Ben E King, дел од The Drifters и соло изведувач.
 • 1994 - Bobby Brown е вмешан е во престрелки додека бил во автомобил. Свршеникот на неговата сестра е убиен во инцидентот.
 • 1991 - Џез трубачот и композитор Miles Davis умира од пневмонија. Бил најголемо влијание во џез музиката.
 • 1980 - UK No.1 Police 'Don't Stand So Close To Me'
 • 1902 - Роден е ТВ водителот Ed Sullivan. Заслужен е за претставувањето на Beatles и на други британски изведувачи во САД преку своето шоу. 73 милиони гледачи го следеле дебито на Beatles во САД во неговото шоу.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје