Музички времеплов


 • 2004 - Во Бакингемската палата Вокалистот на Kinks, Ray Davies, добива CBE медал од Британската кралица за неговиот придонес во музичката индустрија.
 • 2002 - Nickelback започнуваат двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Silver Side Up.'
 • 1997 - Од рак умира Jermaine Stewart (1986 UK No.2 'We Don't Have To...Take Our Clothes Off').
 • 1984 - Howard Jones го добива првиот британски бр.1 албум со дебито 'Human's Lib.'
 • 1979 - UK No.1 Gloria Gaynor 'I Will Survive'
 • 1975 - Роден е Justin Hawkins, вокалист во Darkness (2003 UK No.2 ‘I Believe In A Thing Called Love’, 2003 UK No.1 албум ‘Permission To Land’).
 • 1966 - UK No.1 Walker Brothers 'The Sun Ain't Gonna Shine Anymore'
 • 1958 - USА No.1 Champs 'Tequila'
 • 1946 - Роден е Harold Brown (1976 UK No.12 & USА No.12 'Low Rider').
 • 1919 - Роден е Nat King Cole (1955 USА No.2 'A Blossom Fell', 1957 UK No.2 'When I Fall In Love' и уште над 20 други USА & UK Top 40 синглови).
Музички времеплов
 • 1966 - UK No.1 Walker Brothers 'The Sun Ain't Gonna Shine Anymore'
 • 1958 - USА No.1 Champs 'Tequila'
 • 1946 - Роден е Harold Brown (1976 UK No.12 & USА No.12 'Low Rider').
 • 2002 - Nickelback започнуваат двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Silver Side Up.'
 • 1979 - UK No.1 Gloria Gaynor 'I Will Survive'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје