Музички времеплов


 • 2000 - USА No.1 Lonestar 'Amazed'
 • 1994 - Toni Braxton доаѓа на првото место на американската албумска листа со 'Toni Braxton'.
 • 1990 - UK No.1 Sinead O'Connor 'Nothing Compares 2 U'
 • 1983 - Албумот на Michael Jackson, 'Thriller', доаѓа на првото место на американската албумска листа. Ќе стане најуспешен албум на сите времиња со тираж од 40 милиони копии.
 • 1980 - Откако го виделе настапот во живо на U2 на даблинскиот National Boxing Stadium пред 2.400 луѓе, Rob Partridge и Bill Stewart од Island Records му понудиле договор на бендот.
 • 1977 - USА No.1 Eagles 'New Kid On Town'
 • 1971 - Родена е американската R&B пејачка Erykah Badu (1997 UK No.12 'On & On', 2001 UK No. 23 со Macy Gray, 'Sweet Baby').
 • 1969 - UK No.1 Peter Sarstedt 'Where Do You Go To My Lovely'
 • 1966 - Албумот на Beatles, 'Rubber Soul', доаѓа на првото место на американската албумска листа.
 • 1966 - USА No.1 Nancy Sinatra 'These Boots Are Made For Walking'
 • 1958 - Роден е Steve Grant од Tight Fit (1982 UK No.1 'The Lion Sleeps Tonight').
 • 1958 - UK No.1 Perry Como 'Magic Moments'
 • 1953 - Роден е Michael Bolton (1990 USА No.1 & UK No.3 'How Am I Supposed To Live Without You').
 • 1932 - Роден е кантри пејачот и текстописец Johnny Cash (1969 USА No.2 & UK No.4 ‘A Boy Named Sue’ и уште 11 други USА Top 40 синглови). Во доцните 60-ти и раните 70-ти има свое ТВ шоу Johnny Cash.
 • 1928 - Роден е пијанистот, пејач и текстописец Antoine Domino, односно Fats Domino (1957 USА No.6 & UK No.6 'Blueberry Hill' и уште 35 други USА Top 40 синглови).
Музички времеплов
 • 1958 - Роден е Steve Grant од Tight Fit (1982 UK No.1 'The Lion Sleeps Tonight').
 • 1977 - USА No.1 Eagles 'New Kid On Town'
 • 1969 - UK No.1 Peter Sarstedt 'Where Do You Go To My Lovely'
 • 1966 - Албумот на Beatles, 'Rubber Soul', доаѓа на првото место на американската албумска листа.
 • 1966 - USА No.1 Nancy Sinatra 'These Boots Are Made For Walking'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје