Настани

Sea Dance 2016

14.07.2016 20:00 - 16.11.2016 23:00

Годинашната Exit авантура забележа над 270.000 посетители од над 60 земји во светот. Во текот на четирите фестивалски денови во Нови Сад во рамките на Exit фестивалот и трите фестивалски дена во Будва во рамките на Sea Dance фестивалот настапија некои од најголемите светски музички ѕвезди.

Третото издание на Sea Dance фестивалот се одржа на плажата Јаз во Будва од  14 до 16 јули 2016 и помина во одлична атмосфера и покраj невремето кое го зафати црногорскиот брег. Меѓу изведувачите беа Stereo MCs, Andy C, Black Coffee, Sister Bliss од Faithless, Jeff Mills, Lost Frequencies, Banco de Gaia, Zomboy, Goldie, Sub Focus, Shy FX. На првата фестивалска вечер настапи Skrillex кој, како и две години претходно на Exit во Нови Сад, имаше извонреден настап. За завршницата на фестивалот беше резервиран настапот на дуото од Манчестер - Hurts.

Музички времеплов
  • 1980 - Членовите на Stranglers се уапсени зашто по еден концерт предизвикале неред.
  • 2001 - На 83 години умира во сон блуз пејачот и гитарист John Lee Hooker.
  • 1986 - Genesis го добиваат 4-от британски бр.1 албум 'Invisible Touch'.
  • 1951 - Роден е Alan Silson од Smokie (1975 UK No.3 'If You Think You Know How To Love Me').
  • 1975 - Гитаристот Ritchie Blackmore си заминува од Deep Purple за да ја оформи сопствената група Rainbow.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје