Музички времеплов


 • 2001 - На 83 години умира во сон блуз пејачот и гитарист John Lee Hooker.
 • 1998 - Bobby Brown е уапсен поради сексуално злоставување во хотел во Беверли Хилс.
 • 1986 - Genesis го добиваат 4-от британски бр.1 албум 'Invisible Touch'.
 • 1980 - Членовите на Stranglers се уапсени зашто по еден концерт предизвикале неред.
 • 1975 - Гитаристот Ritchie Blackmore си заминува од Deep Purple за да ја оформи сопствената група Rainbow.
 • 1968 - Родена е пејачката и диџејка Sonia Clarke, попозната како Sonique (2000 UK No.1 & USА No.5 'It Feels So Good').
 • 1966 - Tom Jones заработува 14 крпеници на чело по сообраќајка во Лондон.
 • 1951 - Роден е Alan Silson од Smokie (1975 UK No.3 'If You Think You Know How To Love Me').
 • 1945 - Роден е Chris Britton, гитарист во Troggs (1966 US No.1 & UK No.2 'Wild Thing').
 • 1944 - Роден е Ray Davies, гитарист и вокалист во Kinks (1964 UK No.1 & US No.7 'You Really Got Me', 1967 UK No.2 'Waterloo Sunset' и уште 19 други британски топ 40 хитови).
Музички времеплов
 • 2001 - На 83 години умира во сон блуз пејачот и гитарист John Lee Hooker.
 • 1968 - Родена е пејачката и диџејка Sonia Clarke, попозната како Sonique (2000 UK No.1 & USА No.5 'It Feels So Good').
 • 1951 - Роден е Alan Silson од Smokie (1975 UK No.3 'If You Think You Know How To Love Me').
 • 1945 - Роден е Chris Britton, гитарист во Troggs (1966 US No.1 & UK No.2 'Wild Thing').
 • 1944 - Роден е Ray Davies, гитарист и вокалист во Kinks (1964 UK No.1 & US No.7 'You Really Got Me', 1967 UK No.2 'Waterloo Sunset' и уште 19 други британски топ 40 хитови).
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје