Музички времеплов


 • 2003 - Linkin Park доаѓаат на првото место на британската албумска листа со ‘Meteora’.
 • 2001 - LeAnn Rimes покрева тужба против својто татко и против поранешниот менаџер, тврдејќи дека парот и украл 12 милиони долари.
 • 1996 - UK No.1 Prodigy 'Firestarter'
 • 1996 - Beatles доаѓаат на првото место на британската албумска листа со 'Anthology 2.'
 • 1991 - USА No.1 Gloria Estefan 'Coming Out Of The Dark'
 • 1991 - UK No.1 Chensey Hawks 'The One And Only'
 • 1991 - Eurythmics започнуваат 9-неделен престој на првото место на британската албумска листа со компилацијата 'Greatest Hits'.
 • 1985 - USА No.1 Phil Collins 'One More Night'
 • 1979 - Родена е Norah Jones (2002 USА & UK No.1 албум 'Come Away With Me' - награден со Греми).
 • 1979 - Роден е Simon Webbe, вокалист во Blue (2002 UK No.1 'If You Come Back').
 • 1968 - Родена е канадската пејачка Celine Dion (1994 USА No.1 'The Power Of Love', 1998 UK No.1 'My Heart Will Go On', и уште над 10 други UK Top 40 синглови, победничка на Eurovision Song Contest како претставник на Швајцарија во 1988 година).
 • 1964 - Родена е пејачката и текстописец Tracy Chapman (1988 UK No.5 & USА No.6 'Fast Car', 1988 USА & UK No.1 со албумот што го носи нејзиното име).
 • 1962 - Роден е Stanley Kirk Burrell, односно MC Hammer (1990 USА No.1 албум 'Please Hammer Don't Hurt Em' - поминува рекордни 21 недела на првото место на американската албумска листа; 1990 UK No.3 'U Can't Touch This').
 • 1950 - Роден е Dave Ball од Procol Harum (1967 UK No.1 & USА No.5 'A Whiter Shade Of Pale').
 • 1945 - Роден е гитаристот, пејач и текстописец Eric Clapton, член на The Roosters, Casey Jones and the Engineers, John Mayall's Bluesbreakers, Cream (1967 UK No.11 'I Feel Free') и Derek and the Dominoes (1972 UK No.7 'Layla') и соло изведувач (1974 USА No.1 'I Shot The Sheriff', 1992 UK No.5 & USА No.25 'Tears in Heaven').
Музички времеплов
 • 1991 - Eurythmics започнуваат 9-неделен престој на првото место на британската албумска листа со компилацијата 'Greatest Hits'.
 • 1968 - Родена е канадската пејачка Celine Dion (1994 USА No.1 'The Power Of Love', 1998 UK No.1 'My Heart Will Go On', и уште над 10 други UK Top 40 синглови, победничка на Eurovision Song Contest како претставник на Швајцарија во 1988 година).
 • 2003 - Linkin Park доаѓаат на првото место на британската албумска листа со ‘Meteora’.
 • 1985 - USА No.1 Phil Collins 'One More Night'
 • 1991 - UK No.1 Chensey Hawks 'The One And Only'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје