Вести Сите вести

Топ 100 на Антена 5 за 2020

Топ 100 листа на Антенна 5 радио за 2020 година.

Повеќе

Настани Сите настани

12.07.2019 21:00 - 14.07.2019 23:59

Д фестивал 2019

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот летен музички фестивал во земјава, се одржа од 12 до 14 јули 2019 во Дојран. На деветтото издание низ фестивалските порти поминаа околу 30.000 посетители кои пристигнаа од 15 земји, со што е постигнат и нов рекорд на Фестивалот.
Повеќе
04.07.2019 20:00 - 07.07.2019 23:50

Exit 2019

Еxit фестивалот се одржа од 4 до 7 јули 2019 на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. 19-тото издание на фестивалот беше според многумина можеби најдоброто досега. рекордот на дневна посета беше срушен уште на првиот ден кога низ фестивалските порти поминаа 56.000 луѓе, а во четирите фестивалски дена беше забележана посета од 200.000 посетители.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1992 - Luciano Pavarotti доаѓа на првото место на британската албумска листа со 'The Essential Collection'.
  • 1960 - UK No.1 Eddie Cochran 'Three Steps To Heaven'
  • 1975 - На концерт во Ванкувер, како дел од турнејата 'Welcome To My Nightmare', Alice Cooper паѓа од сцената и крши 6 ребра.
  • 1940 - Роден е Stu Sutcliffe, оригинален басист во Beatles.
  • 2002 - Објавена е листа на музичарите што во 2001 година најмногу заработиле во САД: Madonna е 5-та со 29,1 милиони долари, Dave Matthews Band се 4-ти со 31 милиони, Beatles се трети со заработка од 34,2 милиони, Dr Dre е втор со 37,1 милиони и со најголема заработка се U2 со 44,2 милиони долари.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје