Музички времеплов


 • 2002 - UK No.1 Gareth Gates 'Unchained Melody'
 • 2000 - Мјузиклот на Elton John, Aida, ја има својата премиера во Бродвеј. На Elton му бел потребен 21 ден да ја напише музиката и да ја создаде продукцијата.
 • 1997 - На 57 години умира американскиот пејач Harold Melvin. (1972 USА No.3 & 1974 UK No.9 'If You Don't Know Me By Know').
 • 1990 - USА No.1 Alannah Myles 'Black Velvet'
 • 1990 - Sinead O'Connor доаѓа на првото место на британската албумска листа со албумот 'I Do Not Want What I Haven't Got', на кој е синглот 'Nothing Compares To You'.
 • 1985 - UK No.1 Philip Bailey & Phil Collins 'Easy Lover'
 • 1984 - UK No.1 Lionel Richie 'Hello'
 • 1979 - USА No.1 Bee Gees 'Tragedy'
 • 1973 - USА No.1 The O'Jays 'Love Train'
 • 1973 - Alice Cooper доаѓа на првото место на британската албумска листа со 'Billion Dollar Babies.'
 • 1970 - Родена Sharon Corr, вокалистка и виолинистка во The Corrs (1998 UK No.3 'What Can I Do'. 'Talk On Corners' беше најпродаван во В.Британија во 1998 г).
 • 1960 - Родена е германската пејачка Nena (1984 UK No.1 & USА No.2 '99 Red Balloons').
 • 1945 - Billboard ја објавува првата американска албумска топ листа. Nat King Cole го има првиот бр.1 со 'A Collection Of Favourites.'
Музички времеплов
 • 1960 - Родена е германската пејачка Nena (1984 UK No.1 & USА No.2 '99 Red Balloons').
 • 1985 - UK No.1 Philip Bailey & Phil Collins 'Easy Lover'
 • 1979 - USА No.1 Bee Gees 'Tragedy'
 • 1990 - Sinead O'Connor доаѓа на првото место на британската албумска листа со албумот 'I Do Not Want What I Haven't Got', на кој е синглот 'Nothing Compares To You'.
 • 1945 - Billboard ја објавува првата американска албумска топ листа. Nat King Cole го има првиот бр.1 со 'A Collection Of Favourites.'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје