Музички времеплов


 • 2002 - Moby го добива вториот британски бр.1 албум ’18’.
 • 1990 - USА No.1 Madonna 'Vogue'
 • 1989 - Alison Moyet се разведува со Malcolm Lee.
 • 1984 - Bob Marley & the Wailers започнуваат 12-неделен престој на првото место на британската албумска листа со компилацијата 'Legend', издадена по повор три годишнината од смртта на Marley.
 • 1979 - Supertramp доаѓаат на врвот на американската албумска листа со 'Breakfast In America'.
 • 1979 - Abba го започнуваат 4-неделниот престој на првото место на британската албумска листа со 'Voulez-Vous'.
 • 1978 - Dire Straits за првпат издаваат сингл за голема издавачка куќа. 'Sultans Of Swing' е снимен со буџет од 120 фунти.
 • 1973 - USА No.1 Stevie Wonder 'You Are The Sunshine Of My Life'
 • 1968 - Роден е Paul Hartnoll од Orbital.
 • 1960 - Родена е Yasmin Evans, попзната како Yazz.
 • 1952 - Родена е пејачката и моделка Grace Jones.
 • 1949 - Роден е Dusty Hill, басист во ZZ Top.
 • 1948 - Роден е Tom Scott, саксофонист во L.A. Express, а соработувал и со Joni Mitchell, Carole King, Steely Dan. Компонирал и музика за филмови и ТВ шоуа.
 • 1932 - Родена е Alma Cogan (1955 UK No.1 'Dreamboat', плус 20 други британски топ 40 хитови). Најмлад женски изведувач што дошол на првото место на британската листа во 50-те години.
Музички времеплов
 • 1978 - Dire Straits за првпат издаваат сингл за голема издавачка куќа. 'Sultans Of Swing' е снимен со буџет од 120 фунти.
 • 1979 - Supertramp доаѓаат на врвот на американската албумска листа со 'Breakfast In America'.
 • 1949 - Роден е Dusty Hill, басист во ZZ Top.
 • 1952 - Родена е пејачката и моделка Grace Jones.
 • 2002 - Moby го добива вториот британски бр.1 албум ’18’.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје