Музички времеплов


 • 1998 - UK No.1 Tamperer 'Feel It'
 • 1998 - Geri Halliwell ги напушта Spice Girls поради големи разлики со останатите членки.
 • 1997 - UK No.1 Eternal 'I Wanna Be The Only One'
 • 1986 - Peter Gabriel го добива вториот британски бр. 1 албум 'So' на кој се хитовите 'Sledgehammer' и дуетот со Kate Bush, 'Don't Give Up'.
 • 1980 - USА No.1 Lipps Inc 'Funkytown'
 • 1980 - UK No.1 Mash 'Theme From M*A*S*H* (Suicide Is Painless)
 • 1976 - The Who влегуваат во Гинисовата книга на рекорди како сопстевници на најгласниот рок концерт од 120 децибели.
 • 1969 - Plastic Ono Band ја снима 'Give Peace A Chance' додека трае кампањата 'во кревет' во канадски хотел.
 • 1964 - Роден е MC Darryl 'D' McDaniels од Run-DMC.
 • 1952 - Роден е Karl Bartos од Kraftwerk.
 • 1947 - Роден е Junior Campbell од Marmalade (1969 UK No.1 'Ob-La-Di Ob-La-Da').
Музички времеплов
 • 1980 - USА No.1 Lipps Inc 'Funkytown'
 • 1969 - Plastic Ono Band ја снима 'Give Peace A Chance' додека трае кампањата 'во кревет' во канадски хотел.
 • 1997 - UK No.1 Eternal 'I Wanna Be The Only One'
 • 1952 - Роден е Karl Bartos од Kraftwerk.
 • 1998 - UK No.1 Tamperer 'Feel It'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје