Вести Сите вести

Топ 100 на Антена 5 за 2020

Топ 100 листа на Антенна 5 радио за 2020 година.

Повеќе

Настани Сите настани

12.07.2019 21:00 - 14.07.2019 23:59

Д фестивал 2019

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот летен музички фестивал во земјава, се одржа од 12 до 14 јули 2019 во Дојран. На деветтото издание низ фестивалските порти поминаа околу 30.000 посетители кои пристигнаа од 15 земји, со што е постигнат и нов рекорд на Фестивалот.
Повеќе
04.07.2019 20:00 - 07.07.2019 23:50

Exit 2019

Еxit фестивалот се одржа од 4 до 7 јули 2019 на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. 19-тото издание на фестивалот беше според многумина можеби најдоброто досега. рекордот на дневна посета беше срушен уште на првиот ден кога низ фестивалските порти поминаа 56.000 луѓе, а во четирите фестивалски дена беше забележана посета од 200.000 посетители.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1990 - По 31 година од неговата смрт , Ritchie Valens добива ѕвезда на Холивудската патека на славните.
  • 1947 - Роден е Butch Trucks, тапанист во Allman Brothers Band.
  • 2003 - Blur по петти пат доаѓаат на првото место на британската албумска листа, сега со ‘Think Tank’.
  • 1970 - Beatles ја издаваат 'The Long And Winding Road' од албумот 'Let It Be'.
  • 1941 - Роден е Eric Burdon, вокалист во Animals.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје