Музички времеплов


 • 2003 - Jemini стануваат првите претставници на В. Британија кои на Евросонгот не добиваат нити еден поен.
 • 2001 - Гитаристот на Oasis, Noel Gallagher добива оштета од Daily Mirror заради лажна вест дека се разведува со Meg Matthews.
 • 1997 - Извештај покажува дека Elvis Presley е најтиражен постхумен забавувач со продажба од 1 милијарда снимки низ светот, над 480 активни фан-клубови и над 250.000 постојани британски обожаватели кои се уште му ги купуваат снимките.
 • 1997 - UK No.1 Michael Jackson 'Blood On The Dance Floor'
 • 1996 - UK No.1 Gina G 'Ooh Aah...Just A Little Bit'
 • 1991 - USА No.1 Mariah Carey 'I Don't Wanna Cry'
 • 1991 - Michael Bolton доаѓа на првото место на британската албумска листа со 'Time, Love and Tenderness'.
 • 1985 - USА No.1 Wham! 'Everything She Wants'
 • 1985 - Dire Straits го добиваат вториот британски бр. 1 албум 'Brothers In Arms', бр. 1 и во САД и во уште 24 други земји. Се продава во над 20 милиони копии во светски рамки.
 • 1975 - Родена е членката на Fugees и соло изведувачка, Lauryn Hill.
 • 1973 - Carole King настапува во Central Park во Њујорк и привлекува 100.000 публика.
 • 1968 - Simon and Garfunkel го добиваат вториот американски бр. 1 албум 'Bookends'.
 • 1961 - UK No.1 Temperance Seven 'You're Driving Me Crazy'
 • 1958 - Роден е пејачот, текстописец и гитарист во The Jam и познат соло изведувач, Paul Weller.
 • 1948 - Роден е Klaus Meine од Scorpions (1991 UK No.2 'Wind Of Change').
 • 1947 - Роден е Mitchel Margo од The Tokens (1961 US No.1 & UK No.11 'The Lion Sleeps Tonight').
 • 1926 - Роден е џезерот и композитор Miles Davis. Бил големо влијание во џез музиката.
Музички времеплов
 • 1991 - Michael Bolton доаѓа на првото место на британската албумска листа со 'Time, Love and Tenderness'.
 • 1948 - Роден е Klaus Meine од Scorpions (1991 UK No.2 'Wind Of Change').
 • 2001 - Гитаристот на Oasis, Noel Gallagher добива оштета од Daily Mirror заради лажна вест дека се разведува со Meg Matthews.
 • 1985 - Dire Straits го добиваат вториот британски бр. 1 албум 'Brothers In Arms', бр. 1 и во САД и во уште 24 други земји. Се продава во над 20 милиони копии во светски рамки.
 • 2003 - Jemini стануваат првите претставници на В. Британија кои на Евросонгот не добиваат нити еден поен.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје