Антена 5 Вести

Katy Perry ќе настапи на Brit Awards

Американската ѕвезда Katy Perry се приклучи кон листата изведувачи на претстојните Британски музички награди. Тоа ќе биде нејзин прв настап во живо на британските ТВ екрани после три години.

“Возбудена сум што ќе се вратам во една од моите омилени земји откаде доаѓаат некои од моите најголеми музички влијанија. Возбудена сум што после три години ќе се вратам на сцената на Brit Awards,“ се огласи Perry.

Своето враќање на сцената Perry го најави со настапот на Греми наградите кои се одржаа во неделата во Лос Анџелес,  а на кои го изведе новиот сингл “Chained To the Rhythm”.

Претходно, беше објавено дека на Британските музички награди ќе настапат Bruno Mars, Ed Sheeran, Robbie Williams, Skepta, The 1975, Little Mix и Emeli Sande. Како водители на манифестацијата се ангажирани Dermot O’Leary и Emma Willis.

Наградите ќе бидат емитувани во живо на Антена 5 радио.  

14.02.2017
Музички времеплов
  • 1975 - Eagles започнуваат 5-неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'One Of These Nights'.
  • 1980 - Roxy Music го добиваат вториот британски бр.1 албум 'Flesh And Blood'.
  • 1959 - UK No.1 Bobby Darin 'Dream Lover'
  • 1945 - Роден е David Knights од Procol Harum
  • 1963 - Родена е Beverley Craven (1991 UK No.3 ‘Promise Me’).
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје