Музички времеплов


 • 2003 - Massive Attack доаѓаат на првото место на британската албумска листа со ‘100th Window’.
 • 2003 - 50 Cent доаѓа на првото место на американската албумска листа со ‘Get Rich or Die Tryin’.
 • 1991 - UK No.1 Simpsons 'Do The Bartman'
 • 1991 - Queen го добиваат седмиот британски бр.1 албум 'Innuendo'.
 • 1985 - USА No.1 Wham! Featuring George Michael 'Careless Whisper'
 • 1985 - Bruce Springsteen го добива првиот американски бр.1 албум 'Born In The USA'.
 • 1982 - UK No.1 The Jam 'A Town Called Malice'/ 'Precious'
 • 1975 - Cher започнува сопствено неделно едночасовно музичко-комично шоу на CBS.
 • 1974 - Bob Dylan го добива првиот американски бр.1 албум 'Planet Waves'.
 • 1967 - UK No.1 Petula Clark 'This Is My Song'
 • 1962 - Роден е Tony Kylie од Blow Monkeys (1987 UK No.5 'It Doesn't Have To Be This Way').
 • 1961 - Роден е Andy Taylor, гитарист во Duran Duran и во Power Station (1985 UK No.14 'Some Like It Hot').
 • 1959 - UK No.1 Shirley Bassey 'As I Love You'
 • 1956 - Роден е James Ingram (1987 UK No.8 со Linda Ronstadt - 'Somewhere Out There', 1990 USА No.1 'I Don't Have The Heart').
 • 1935 - Роден е Sonny Bono (1965 UK & USА No.1 'I Got You Babe' со Cher). Станува и американски пратеник во Стејт Департментот.
Музички времеплов
 • 1959 - UK No.1 Shirley Bassey 'As I Love You'
 • 1961 - Роден е Andy Taylor, гитарист во Duran Duran и во Power Station (1985 UK No.14 'Some Like It Hot').
 • 1967 - UK No.1 Petula Clark 'This Is My Song'
 • 1962 - Роден е Tony Kylie од Blow Monkeys (1987 UK No.5 'It Doesn't Have To Be This Way').
 • 1985 - USА No.1 Wham! Featuring George Michael 'Careless Whisper'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје