Вести Сите вести

Rod Stewart ќе ги затвори Brit Awards

Rod Stewart ќе го затвори престојното издание на Британските музички награди со специјален настап! Ова ќе биде вторпат музичката легенда да настапи на наградите, по 1993 кога исто така му беше врачена наградата за Особен придонес кон музиката.

Повеќе

Настани Сите настани

12.07.2019 21:00 - 14.07.2019 23:59

Д фестивал 2019

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот летен музички фестивал во земјава, се одржа од 12 до 14 јули 2019 во Дојран. На деветтото издание низ фестивалските порти поминаа околу 30.000 посетители кои пристигнаа од 15 земји, со што е постигнат и нов рекорд на Фестивалот.
Повеќе
04.07.2019 20:00 - 07.07.2019 23:50

Exit 2019

Еxit фестивалот се одржа од 4 до 7 јули 2019 на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. 19-тото издание на фестивалот беше според многумина можеби најдоброто досега. рекордот на дневна посета беше срушен уште на првиот ден кога низ фестивалските порти поминаа 56.000 луѓе, а во четирите фестивалски дена беше забележана посета од 200.000 посетители.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1969 - Monkees одржуваат концерт во Калифорнија и тоа ќе им остане последен настап во живо во следните 15 години.
  • 2002 - Судот објавува дека George Harrison своето богатство од 99 милиони фунти им го оставил на својата сопруга Oliva и на синот Dhani. Имотот во Лондон покрај р. Темза му е проценет на 15 милиони фунти.
  • 1955 - Роден е William Broad, попознат како Billy Idol, дел од Generation X (1979 UK No.11 'King Rocker') и соло изведувач.
  • 1968 - Родена е британската пејачка и текстописец Des'ree.
  • 1991 - Членот на Milli Vanilli, Rob Pilatus, се самоубил во хотел во Лос Анџелес, откако се предозирал со апчиња за спиење и си ги исекол вените на рацете.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје