Вести Сите вести

Топ 100 на Антена 5 за 2020

Топ 100 листа на Антенна 5 радио за 2020 година.

Повеќе

Настани Сите настани

12.07.2019 21:00 - 14.07.2019 23:59

Д фестивал 2019

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот летен музички фестивал во земјава, се одржа од 12 до 14 јули 2019 во Дојран. На деветтото издание низ фестивалските порти поминаа околу 30.000 посетители кои пристигнаа од 15 земји, со што е постигнат и нов рекорд на Фестивалот.
Повеќе
04.07.2019 20:00 - 07.07.2019 23:50

Exit 2019

Еxit фестивалот се одржа од 4 до 7 јули 2019 на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. 19-тото издание на фестивалот беше според многумина можеби најдоброто досега. рекордот на дневна посета беше срушен уште на првиот ден кога низ фестивалските порти поминаа 56.000 луѓе, а во четирите фестивалски дена беше забележана посета од 200.000 посетители.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1957 - Роден е Lee John од Imagination (1982 UK No.2 'Just An Illusion').
  • 1975 - На концерт во Ванкувер, како дел од турнејата 'Welcome To My Nightmare', Alice Cooper паѓа од сцената и крши 6 ребра.
  • 1970 - Уапсен е Cubby Checker откако полицијата во неговиот автомобил открила марихуана и други дроги.
  • 1981 - Роден е Anthony Costa од Blue (2002 UK No.1 'If You Come Back').
  • 2002 - USА No.1 Nelly 'Hot In Here'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје